Metadata
Author: ParaCrawl Corpus
Data
Greek[el]
Στις 18 Ιουνίου, στο Ηρώδειο, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών – Επιδαύρου 2016, η Καμεράτα-Ορχήστρα των Φίλων της Μουσικής, υπό τη διεύθυνση του πολυβραβευμένου αρχιμουσικού Γιώργου Πέτρου, με τη συμμετοχή της χορωδίας της ΕΡΤ και του Δήμου Αθηναίων παρουσίασε το πιο γνωστό συμφωνικό-χορωδιακό έργο του 20ού αιώνα: Τα πολυαγαπημένα του γερμανού συνθέτη και μουσικοπαιδαγωγού Το έργο συνέθεσε ο το 1935 για μεγάλα ορχηστρικά και χορωδιακά σύνολα καθώς και τρεις σολίστ.
English[en]
On June 18th, at the Odeon of Herodus Atticus, in the frame of the Athens and Epidaurus Festival 2016, the Camerata - Orchestra of the Friends of Music, under the direction of the multi award-winning conductor George Petrou, with the participation of the choir of ERT and the City of Athens, presented the most famous symphonic –chorus work of the 20th century: the beloved Carmina Burana by the German composer and music educator Carl Orff. The work was composed by Orff in 1935 for large orchestral and choral ensembles and three soloists.