Metadata
Author: WikiMatrix
Data
Greek[el]
Επιπλέον, ο Κουελλίνους συνεργάστηκε με τον ζωγράφο ζώων και νεκρών φύσεων Γιαν Φάιτ σε πορτρέτα, όπως το Πορτρέτο αγοριού (Βασιλικό Μουσείο Καλών Τεχνών Αμβέρσας), γύρω στα 1650.
English[en]
Quellinus further collaborated with the animal and still life painter Jan Fyt on portraits such as the Portrait of a young boy (Royal Museum of Fine Arts Antwerp) of c.