Αυτό, φυσικά, θέτει ένα πρόβλημα, εφόσον το σημείο καθέλκυσης μερικών τουλάχιστον από αυτά τα σκάφη φαίνεται πως ήταν η Εσιών-γεβέρ στον Κόλπο της Άκαμπα.
Αν και είναι πιο κουραστικό, μας μεταφέρει κατά μήκος του ποταμού Αμπομπράλ με ένα κωπήλατο σκάφος αντί να χρησιμοποιεί βενζινάκατο, επειδή ο θόρυβος της μηχανής μπορεί να φοβίσει τα πουλιά.
Οι λεπτομέρειες μπορεί να διαφέρουν, αλλά οι περισσότερες αφηγήσεις περιέχουν την ιδέα ότι το νερό κάλυψε τη γη και ότι μόνο λίγοι άνθρωποι σώθηκαν μέσα σε ένα ανθρωποποίητο σκάφος.
Κάτω από αυτές τις συνθήκες—γνωστές ως προσήνεμη ακτή—ένας ναυτικός διατηρεί αρκετή θαλάσσια απόσταση μεταξύ του πλοίου του και της ακτής, ιδιαίτερα αν το σκάφος κινείται μόνο με πανιά.